Tidigare

2017

SVED 2.5.2017 – 11.6.2017
ELINA BROTHERUS 17.2.2017 – 21.5.2017

PIMIÖ

MSL & Jaakko Pallasvuo: Bridge Over Troubled Water 7.4.2017 – 21.5.2017
Søren Thilo Funder: The Vanishing Table 17.2.2017 – 2.4.2017

STUDIO

Jussi Haro: Rekonstruktion 7.4.2017 – 21.5.2017
Eeva-Riitta Eerola & Jenni Toikka: Double Take 17.2.2017 – 2.4.2017

2016

Helene Schjerfbeck 16.9.2016 – 29.1.2017
Baltiska speglingar 27.5.2016 – 28.8.2016
Miikka Vaskola 5.2.2016 – 8.5.2016

PIMIÖ

Javier Téllez: Caligari and the Sleepwalker 25.11.2016 – 29.1.2017
Robert Wilson: Lady Gaga: Mademoiselle Caroline Rivière 16.9.2016 – 20.11.2016
Carlos Amorales 27.5.2016 – 28.8.2016
Emilia Ukkonen: Lost Dog 1.4.2016 – 8.5.2016
Reynold Reynolds & Patrick Jolley: Burn 5.2.2016 – 20.3.2016

STUDIO

Jouko Korkeasaari: Glorias hem 25.11.2016 – 29.1.2017
Petri Ala-Maunus: The Great Deluge 16.9.2016 – 20.11.2016
Lars Brunström 27.5.2016 – 28.8.2016
Johanna Naukkarinen: Grand Hysteria 1.4.2016 – 8.5.2016
Antti-Ville Reinikainen: Bevarsel 5.2.2016 – 20.3.2016

2015

Nils Dardel 9.10.2015 – 17.1.2016
Jacques Henri Lartigue 5.6.2015 – 20.9.2015
ELLEN THESLEFF 23.1.2015 – 17.5.2015

PIMIÖ

Persijn Broersen & Margit Lukács Mastering Bambi 27.11.2015 – 17.1.2016
Elizabeth Price: User Group Disco 9.10.2015 – 22.11.2015
Dominique Gonzalez-Foerster & Tristan Bera: Belle comme le jour 5.6.2015 – 20.9.2015
Johan Bergström Hyldahl: Dear Jesus, Do Something! 13.3.2015 – 17.5.2015
Salla Tykkä: Giant 23.1.2015 – 8.3.2015

STUDIO

Sirkku Ketola: SHhh..! Still hearing the whispers of the queen 27.11.2015 – 17.1.2016
Jouna Karsi: Djup 9.10.2015 – 22.11.2015
Kari Vehosalo: Terrible Nature 5.6.2015 – 20.9.2015
Rita Anttila: Skymningszon 13.3.2015 – 17.5.2015
Erkki Nampajärvi: Kollager 23.1.2015 – 8.3.2015

2014

Hundra år av konst 21.11.2014 – 6.11.2016
Erró 10.10.2014 – 4.1.2015
Esko Männikkö 16.5.2014 – 21.9.2014
Emil Wikström 24.1.2014 – 27.4.2014

PIMIÖ

Lauri Astala: Transit 21.11.2014 – 4.1.2015
Rammatik 10.10.2014 – 16.11.2014
Katarzyna Kozyra: Summertale 16.5.2014 – 21.9.2014
Maija Timonen: Aune, or On Effective Demise 14.3.2014 – 27.4.2014
John Menick: Starring Sigmund Freud 24.1.2014 – 9.3.2014

STUDIO

Tapani Kokko: Människobilder 21.11.2014 – 4.1.2015
Anni Leppälä: Skogens inre 10.10.2014 – 16.11.2014
Hesselholdt&Mejlvang: Pomp and Ceremony - Shades of Skin 16.5.2014 – 21.9.2014
Kukka-Maria Rosenlund: Osynligt spår 14.3.2014 – 27.4.2014
Mika Karhu: Emotionellt scenario 24.1.2014 – 9.3.2014

2013

IC-98 4.10.2013 – 5.1.2014
Max Walter Svanberg 17.5.2013 – 15.9.2013
Åbo Anikister 17.5.2013 – 15.9.2013
Samlade verk 15.2.2013 – 2.11.2014
Reidar Särestöniemi 25.1.2013 – 28.4.2013

PIMIÖ

Akram Zaatari: Tomorrow everything will be alright 22.11.2013 – 5.1.2014
Larissa Sansour: Nation Estate 4.10.2013 – 17.11.2013
Dani Gal: Nacht und Nebel 22.3.2013 – 28.4.2013
Maha Maamoun: 2026 25.1.2013 – 17.3.2013

STUDIO

Päivi Takala: Torso 22.11.2013 – 5.1.2014
Maja Qvarnström & Erik Lagerwall: Väntar på storm 4.10.2013 – 17.11.2013
Riina Palmqvist: Domedagen 22.3.2013 – 28.4.2013
Adel Abidin: Camel Toe 25.1.2013 – 17.3.2013

2012

Mänttäs medicéer 14.9.2012 – 6.1.2013
Fanny Churberg 1.6.2012 – 2.9.2012
DEJA VU 3.2.2012 – 20.5.2012

PIMIÖ

Danica Dakic: Emily 9.11.2012 – 6.1.2013
Igor Grubic: East Side Story 14.9.2012 – 4.11.2012
Ibro Hasanovic: A short story 1.6.2012 – 2.9.2012
Milica Tomic: One day, instead of one night, a burst of machine-gun fire will flash, if light cannot come otherwise 30.3.2012 – 20.5.2012
Inci Eviner: Harem 3.2.2012 – 25.3.2012

STUDIO

Minna L. Henriksson: Lenin på Auragatan 9.11.2012 – 6.1.2013
Stiina Saaristo: Kissemisserna och en sviken kanin II 14.9.2012 – 4.11.2012
Noora och Kimmo Schroderus: Världen 1.6.2012 – 2.9.2012
Hertta Kiiski: Primavera 30.3.2012 – 20.5.2012
Hanna Seppänen: Spår 3.2.2012 – 25.3.2012

2011

Carl Larsson 16.9.2011 – 8.1.2012
Veli Granö 10.6.2011 – 28.8.2011
Framröstning 23.2.2011 – 20.11.2011
Otto Mäkilä 28.1.2011 – 29.5.2011

PIMIÖ

ANIMERA: Animationens stödhjul 18.11.2011 – 15.1.2012
ANIMERA: Lars Arrhenius 16.9.2011 – 13.11.2011
ANIMERA: David Shrigley 10.6.2011 – 4.9.2011
ANIMERA: Åbo anikister: Tommi Juutilainen, Niina Suominen, Taru Varpumaa 8.4.2011 – 29.5.2011
ANIMERA: Priit Pärn 28.1.2011 – 27.3.2011
Animera 28.1.2011 – 15.1.2012

STUDIO

Tecknarsällskapet i Åbo 18.11.2011 – 15.1.2012
Sirpa Särkijärvi 16.9.2011 – 13.11.2011
Anna-Maija Aarras 10.6.2011 – 4.9.2011
Elliina Peltoniemi 8.4.2011 – 29.5.2011
Leena Saarto 28.1.2011 – 27.3.2011

2010

Crème de la Crème 14.12.2010 – 3.2.2013
Matts Leiderstam 1.10.2010 – 16.1.2011
Pauno Pohjolainen 11.6.2010 – 12.9.2010
Floromani 29.1.2010 – 30.5.2010

PIMIÖ

Kristina Norman 26.11.2010 – 16.1.2011
Gintaras Makarevicius 1.10.2010 – 14.11.2010
Factory of Found Clothes 11.6.2010 – 12.9.2010
Jaan Toomik 29.1.2010 – 11.4.2010

STUDIO

Julie Nord 26.11.2010 – 16.1.2011
Hanna Haaslahti 1.10.2010 – 14.11.2010
Jiri Geller 11.6.2010 – 12.9.2010
Jani Ruscica 29.1.2010 – 11.4.2010

2009

Anne Tompuri 20.11.2009 – 10.1.2010
Kalevala 25.9.2009 – 10.1.2010
Stor kyss! 25.9.2009 – 13.4.2008
Amour unit deux c½urs 18.9.2009 – 28.11.2010
Det viktiga onödiga 5.6.2009 – 6.9.2009
Annika von Hausswolff 20.2.2009 – 17.5.2009

PIMIÖ

Joachim Koester 20.11.2009 – 10.1.2010
Gabríela Friðriksdóttir 25.9.2009 – 15.11.2009
Lisa Strömbeck 5.6.2009 – 6.9.2009
Ingvild Hovland Kaldal 27.3.2009 – 17.5.2009
Peter Land 22.1.2009 – 23.2.2009

STUDIO

Vesa-Pekka Rannikko 25.9.2009 – 15.11.2009
Jouko Lehtola 5.6.2009 – 6.9.2009
Annukka Olli 27.3.2009 – 17.5.2009
Maria Lindberg 23.1.2009 – 22.3.2009

2008

S P Å R 19.9.2008 – 25.1.2009
Bildsköna - kvinnan i blickpunkten 11.9.2008 – 30.8.2009
Under de röda fanorna 8.5.2008 – 31.8.2008
Dora Wahlroos 25.1.2008 – 20.4.2008

PIMIÖ

Pilvi Takala 7.11.2008 – 11.1.2009
IC-98 19.9.2008 – 2.11.2008
Laura Horelli 8.5.2008 – 29.6.2008
Hannu Karjalainen 14.3.2008 – 20.4.2008
Eeva-Mari Haikala 25.1.2008 – 9.3.2008

STUDIO

Päivi Häkkinen 7.11.2008 – 11.1.2009
Miikka Vaskola 19.9.2008 – 2.11.2008
Kati Immonen 4.7.2008 – 31.8.2008
Villu Jaanisoo 8.5.2008 – 29.6.2008
Nelli Palomäki 14.3.2008 – 20.4.2008
Saara Ekström 25.1.2008 – 9.3.2008

2007

Harro! 11.5.2007 – 9.9.2007
Jarno Harakkamäki 9.3.2007 – 22.4.2007
I Love Malmö 19.1.2007 – 22.4.2007

STUDIO

Mari Rantanen 3.8.2007 – 9.9.2007

2006

Den här resan! 15.9.2006 – 28.11.2010
Alphonse Mucha 9.6.2006 – 31.8.2006
Halles och Tivas story 3.2.2006 – 28.5.2006
Ingrävningar 14.1.2006 – 22.4.2007

STUDIO

Graham Kibble 15.9.2006 – 5.11.2006
Eeva-Leena Eklund, Maiju Salmenkivi och Milla Toivanen 9.6.2006 – 3.9.2006
Andre Peterdi 7.4.2006 – 28.5.2006
Nina Katchadourian 14.1.2006 – 26.3.2006


Turun taidemuseo, Aurakatu 26, 20100 Turku, Puh. 02 2627 100. © 2014